تبلیغات
چادرخاکی - خانم ها باید بدانند؛ دانشگاه، باشگاه عروسی نیست!!!(مقاله)

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 آبان 1390

از قدیم تا به امروز برای اداره کردن یک جمع یا گروه ضوابطی حاکم بوده است که متناسب با اعتقادات و فرهنگ آن جمع یا گروه بوده است. دانشگاه یکی از این گروه ها است که ضوابط و قوانین خود را دارد. دانشگاه محل علم آموزی و تحقیق و جستجو در علوم مختلف است و نباید با یک مکان تفریحی تنها، مثل پارک ها یا سینما ها و یا باشگاه های عروسی اشتباه گرفته شود، ولی متاسفانه عده ای از دانشجویان دختر آگاهانه یا ناآگاهانه، عمدا یا سهوا، دانشگاه را با محل های تفریحی مثل باشگاه های عروسی اشتباه گرفته اند به طوری که اگر اغراق نکنیم در باشگاه ها و تالارهای عروسی این سطح از آرایش وجود دارد، البته که این موضوع برای باشگاه عروسی به عنوان یک مرکز تفریحی و یک مرکز شادی بلا اشکال است ولی دختران و خواهرانمان باید بدانند که دانشگاه باشگاه عروسی نیست، محل عشوه گری و طنازی نیست، محل خودآرائی و خود نمائی نیست، از این جهت گفتم که شاید دانشگاه را با تالار عروسی اشتباه گرفته اند و متوجه نیستند که اینجا محل علم آموزی است، نه عشوه گری و طنازی و ... . باید گفت که این موضوع برای اداره ها و دیگر مکان های عمومی هم صادق است، یعنی این که اداره، محل کار و پاسخ گویی به ارباب رجوع است نه تالار عروسی و عشوه گری و طنازی و خودنمائی.

در کشورهای اروپایی که ادعای آزادی از همه نوع و رقم وجود دارد، هنگامی که ضوابط دانشگاه های مختلف آن رجوع می کنی به یک سری از قوانین بر می خوری که مربوط به نوع پوشش لباس است و به ظاهر دانشجو را محدود می کند و از او سلب آزادی می نماید. با مطالعه این قوانین، این نکته را به درستی در می یابی که قوانین باعث شده دانشجو دانشگاه را با تالار عروسی اشتباه نگیرد و حرمت دانشگاه را حفظ نماید. در اینجا مشتی از خروار قوانین و ضوابط دانشگاه های غربی را برایتان می آوریم که قبل از آن لازم است بگویم که این قوانین متناسب با فرهنگ و دین آن کشور تنظیم شده است که نباید با کشور خودمان مقایسه کنیم، چرا که فرهنگ ما با آنان متفاوت است و هدف آشنایی با این محدودیت ها در پوشش و لباس و رفتار است.

مطالب زیر از کتاب «نیم نگاهی به ضوابط پوشش در دانشگاه های جهان» که توسط خانم نیره قوی تدوین شده است، آورده می شود.

لازم به ذکر است که همه قوانین را نمی آوریم و به تعدادی بسنده می کنیم.

     مقررات مربوط به پوشش، دانشگاه آکسفورد (انگلیس)

    www.ox.ac.uk

-       زنان باید ظاهری آراسته و مناسب داشته باشند. لباس زنان نباید پشت باز یا بدون آستین، تنگ و بالای زانو باشد. اندازه ی لباس، دامن و شلوارک باید تا زانو باشد.

-       مردان باید ظاهر مناسب و تمیز داشته باشند. لباس باز و بدن نما نامناسب است. اندازه شلوارک ها باید تا زانو باشند. مو باید رنگ طبیعی داشته باشد و از مدل های افراطی پرهیز شود.

-       ریش، ریش بزی، گوشواره و دیگر موارد مشابه غیر قابل پذیرش است.

     مقررات مربوط به پوشش، دانشگاه گرین ویل شمالی (آمریکا)

 www.ngu.edu  

-       لباسی که به صورت نامناسب  اندام ها را نشان می دهد مجاز نمی باشد. دامن ها باید زیبا، موقرانه و با اندازه ی مناسب بوده و کوتاه نباشد.

-       رنگ کردن مو مجاز نمی باشد.

-       کلاه، عینک آفتابی و بیگودی های مو در هیچ  مکانی نباید استفاده شود به جز در محیط خوابگاه دانشجویان و باشگاه ها.

    مقررات مربوط به پوشش برای دانشجویان پزشکی دانشگاه بریستول (انگلستان)

www.bristol.ac.uk

-       لباس باید حداقل بدن را از شانه تا زانو بپوشاند. عریان نمودن بخش بالای سینه ممنوع است.

-       زیور آلات باید در کمترین میزان ممکن مورد استفاده قرار گیرد. گوشواره آویزان و نیز سوراخ کردن اعضای صورت نامناسب و ممنوع است.

    مقررات مربوط به پوشش، دانشگاه تگزاس (آمریکا)

www.utexas.edu

-       موها را نباید به رنگ های غیرطبیعی درآورد.

-       در صورت استفاده از لاک ناخن، رنگ آن نباید سیاه، سبز، زرد یا زرشکی باشد و تمامی ناخن ها باید به طور کامل و یک رنگ لاک زده شود. استفاده از زیورآلات ناخن و ناخن مصنوعی ممنوع است.

-       آرایش های غلیظ و نامتعارف مجاز نمی باشد.

-       دامن های چاکدار، پیراهن و شلوارک قابل قبول هستند، به شرط آنکه خیلی تنگ و چسبان نبوده و در حیطه مقررات پوشش باشند.

-       پوشیدن لباس های بدن نما مجاز نیست و لباس های زیر مناسب، باید همراه با لباس های دیگر پوشیده شوند.

بخش بسیار کمی از ضوابط پوشش در دانشگاه های دنیا را آوردیم و بقیه را به خواننده واگذار می کنیم.
برچسب ها: پوشش، دانشگاه، باشگاه، عروسی، امریکا، مقررات،
ارسال توسط خادم الزهرا
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا